Stolný tenis – OŠK Krakovany

Turnaj starostov KRAKOVANY 2022 – 24.ročník

Turnaj starostov KRAKOVANY 2022 – 24.ročník

Stolnotenisový turnaj starostov obcí proti pracovníkom TAVOS-u sa konal obvykle v období mena Jozef. Epidémia covidu však zasiahla aj pre poriadanie tohoto podujatia. Aj preto bol už 24.ročník posunutý na október roka 2022. Dva týždne pred voľbami si dali zraz starostovia a poslanci obcí proti svojmu dlhoročnému rivalovi. Oproti minulosti sa družstvo TAVOS-u posilnilo o príchod nového zamestnanca Milana Beluského, ktorý v tomto športe reprezentuje mužstvo Vrbového v 5.lige. Milan pomohol iba čiastočne v súťaži družstiev a potom v pomerne ťažkom boji vybojoval prvenstvo v súťaži jednotlivcov.

Hráči boli najskôr zaradení do 3 skupín. Výsledky dvoch najlepších hráčov oboch družstiev v skupinách sa zaratávali do zápasu družstiev. Starostovia a poslanci obcí zvíťazili v zápase družstiev 8:4.

Na základe výsledkov v skupinách sa potom hráči stretli v bojoch o najlepšieho hráča turnaja, najlepšieho hráča TAVOS-u i najlepšieho starostu. Tu sa najviac darilo už spomínanému Milanovi Beluskému z TAVOS-u, ktorý vyhral súťaž jednotlivcov a tým aj najlepšieho hráča TAVOS-u. Najlepším starostom bol opäť starosta Špačiniec Július Zemko. Treba ale poznamenať, že finále sa končilo po urputnom boji tesným výsledkom 3:2. Aj boj o tretie miesto medzi Jurajom Valom (Trebatice) a Máriom Beblavým (Dolný Lopašov) priniesol tuhý boj, v ktorom bol úspešnejší Valo po výsledku 3:1.

Vecné ceny a poháre najlepším odovzdali starosta Krakovian PhDr.Klínovský a zástupca TAVOS-u.Po turnaji nasledovalo príjemné posedenie účastníkov turnaja. Treba poďakovať aj obsluhujúcemu personálu, ktorý sa postaral tiež o príjemnú atmosféru počas celého turnaja.

Stolný tenis – Ako ďalej?

STOLNÝ TENIS – AKO ĎALEJ?

Ukončením súťažného ročníka 2021/2022 sa zastavil život OSK Krakovany na pretekárskom poli v stolnom tenise. Pre súťažný ročník 2022/2023 sme nevedeli dať dohromady team, ktorý by mohol pokračovať ďalej po 25 rokoch novodobej histórie v obci na tomto športovom poli. Náš stolnotenisový oddiel bol jediný, ktorý za 23-ročnej činnosti pôsobil nepretržite v najvyššej trnavskej oblastnej súťaži – v 5.lige. Prítomnosť rôznych okolností však dala bodku za dosiahnutými úspechmi počas spomínaného štvrťstoročia.

Nielen dlhotrvajúce pôsobenie v 5.lige, ale aj poriadanie každoročného turnaja o Pohár starostu obce Krakovany, či Jozefovského turnaja starostov, sa stali symbolom propagácie obce na športovom poli v tomto športe. Tieto turnaje vo svojej histórii sa stali známe v celom západoslovenskom kraji od Bratislavy či Záhoria až niekde po Trenčín či Nitru.Ba zaregistrovali sme aj pretekára od Prešova…

Pre nový súťažný ročník sme nedokázali dať dokopy aspoň 5 pretekárov, ktorí by vedeli pokračovať v pretekárskej činnosti pre ďaľšie obdobie. Pokusím sa zhrnúť príčiny súčasného nelichotivého stavu:

– Generačný problém v mužstve. Vekom starších dlhohrajúcich hráčov (Valo, Procházka, Čelín, Seitler) nie je kým nahradiť. Z mladšej generácie zostal z domácich iba Emil Štefanka. Talentovaní, čo mohli nahradiť staršiu generáciu, stratili o tento šport záujem z rôznych dôvodov. K dispozícii zostali ešte dvaja hráči z Piešťan(Stehlík, Varga) a to bolo na súťaž málo.

Situácia pri nástupe covidu svojimi meniacimi sa predpismi tiež zasiahla do súťaže negatívne (očkovaný-neočkovaný). Veľa zápasov sa prekladávalo na iný termín. Bolo časté prerušovanie súťaže z pandemických dôvodov.

Mať v mužstve aspoň 6 schopných hráčov je potrebné pre súťaž pri predpokladanej zdravotnej či pracovnej absencii hráčov.

– Nezáujem mládeže v obci o tento šport,hoci lekári tvrdia,že stolný tenis je jeden z najzdravších športov (vyvíja celotelovú pohybovú činnost, reflex atď). Je to druh športu,ktorý môže vykonávať človek pre svoje zdravie v akomkoľvek veku.

Avšak touto cestou by som sa rád poďakoval doterajším starostom – Jozefovi Vatrtovi, PaedDr. Vladimírovi Mihálikovi i PhDr. Františkovi Klinovskému – za podmienky, ktoré dokázali vytvoriť pre tento šport v obci. Kultúrny dom nie je ideálny priestor pre šport. Ideálna by bola nejaká samostatná herňa, kde by sa nemuselo deliť o tento priestor s inými záujmovými krúžkami. Väčšinou sa šlo dohodnúť pri prípadnej zmene termínov stretnutí. No nie všetci obyvatelia sú pre tento šport naklonení a fandia mu…. Bol by som rád,keby sa našla skupinka holdujúca tomuto športu. Obec má vytvorené dobré podmienky. Vďaka starostlivosti už spomínaných starostov je k dispozícii 5 stolov, deliacie steny hracích kurtov. Bolo by na škodu nechať to len tak ležať na sklade. Ak sa nájde záujem,prihláste sa u starostu alebo Tonka Čelína, radi Vám v rozbehu pomôžeme.

Blíži sa tiež najkrajší sviatok roka – Vianoce. Všetkým Vám prajem hlavne zdravie, lebo najdrahšie,  šťastie, lebo je potrebné a hojné božie požehnanie. Do Nového roka 2023 vstúpte tou správnou nohou.

Za OSK Krakovany: Vlado Seitler

 

Stolní tenisti na zostupovej priečke

19.kolo ŠK Slávia ZELENEČ – OSK KRAKOVANY 12:6

Body OSK: Stehlík 4,5 a Varga 1,5

Začiatok stretnutia bol vcelku vyrovnaný,ba možno povedať,že sme mali čiastočne navrch. V úvodných dvojhrách očakávane vyhrali Stehlík i Varga. K ním sa mohol pridať aj Štefanka,ktorý vyhral svoj prvý set s mladým Šupalom. Ďaľšie dva sety však po vyrovnanej hre najtesnejšie prehral(na 16 a 9) a tak miesto nášho vedenia 4:1 zostalo iba vedenie 3:2. A ďalšia smola sa nám nalepila hneď v prvých dvojhrách druhého kola,keď Štefanka i Varga viedli na sety 2:1 a 2:0, avšak obaja zápasy prehrali. V prípade víťazstiev sme mohli viesť 5:3… Stal sa opak:Domáci sa ujali vedenia 5:3 a my sme sa nevedeli už vzchopiť.Stehlík v nasledujúcej dvojhre znížil náskok súpera na 4:5, ale opäť v tretej runde prišla rana do našich radov,keď Varga v päťsetovom zápase opäť prehral. To už bola silná rana do psychiky nášho mužstva z ktorej sme sa už nedokázali vzchopiť. Od štvrtého hráča Vl.Seitlera sa body nečakali.

Vzhľadom na vyrovnanosť piatich mužstiev spodnej časti tabuľky ako i neočakávané (viacmenej očakávané,kamarátske) výsledky našich súperov sme sa dostali na chvost tabuľky.

20.kolo: OSK KRAKOVANY – OSK SUCHÁ n.P. 10:8

Body OSK: Stehlík 4,5, Varga 2,5, Štefanka 2 a Čelín 1.

Súper prišiel silne oslabený,čo sme náležite využili. Sú to dôležité body,ale jasať sa ešte nedá. V zostávajúcich kolách bude viac zápasov pravdy t.j.mužstvá v pásme zostupu sa stretnú vzájomne. Nás čakajú zápasy: vonku Buková a doma Boleráz. Záchranu máme vo vlastných rukách. Čo len jedno víťazstvo by malo cenu zlata.

21.kolo: Victoria BUKOVÁ – OSK KRAKOVANY 13:5

Body OSK: Stehlík 4 a Seitler 1.

Domáci nastúpili v najsilnejšom zložení, nakoľko potrebovali naplno zabodovať k záchrane. Stehlík však bodoval víťazne aj proti Pavlíkovi a vyhral všetky svoje dvojhry. Bod navyše potom uhral Seitler proti náhradníkovi súpera. Domáci sa netajili tým,že proti nášmu súperovi o záchranu-Vrbové B- nastúpia v oslabenej zostave, čím sa nepriamo v prípade víťazstva Vrbového postarajú o naše umiestnenie na predposlednej priečke… (Ako sa neskôr ukázalo,tak to aj dopadlo).

22.kolo: OSK KRAKOVANY – Slavoj BOLERÁZ 13:5

Body OSK: Stehlík a Varga po 4,5, Štefanka 2,5, Seitler 1 a Čelín 0,5.

Tentoraz nám vyšiel začiatok stretnutia. Po víťazných štvorhrách sme dosiahli plný bodový zisk aj v prvom kole dvojhier. Úspešne začal ďaľšie kolo aj Varga a to sme už viedli 7:0,hoci hostia (až na Miloša Kormútha) prišli v kompletnom zložení. Hostia sa potom čiastočne vzchopili,ale nášho Stehlíka čakali ešte 3 stretnutia a začali sme veriť vo víťazstvo. Tento vývoj bol priaznivý pre ďalší priebeh strenutia a motiváciou pre každého nášho hráča. Táto pohoda sa preniesla do celého kolektívu a po prvýkrát v tomto ročníku dokázali zabodovať všetci naší hráči -aj Čelín vo štvorhre a Seitler v dvojhrách.

Napriek tomuto víťazstvu končíme v tabuľke na predposlednom mieste s rovnakým počtom bodov ako pred nami Buková, s ktorou máme horšie vzájomné zápasy. Ako sa to prejaví na zostupe,či zotrvaní v 5.lige bude rozhodnuté asi až pred súťažou nového ročníka podľa toho, kto sa do nového ročníka prihlási.

Tabuľka 5.ligy ročník 2021/2022:

 

Stolní tenisti v jarnej časti už aj víťazne

12.kolo: PARA HLOHOVEC E – OSK KRAKOVANY 16:2
Body OSK: Stehlík 2
Tento súper nám proste nesedí. Pre pracovné povinnosti prišiel oneskorene aj Stehlík a dvoma výhrami aspoň čiastočný úspech.

13.kolo: ZŠK VRBOVÉ B – OSK KRAKOVANY 10:8
Body OSK:Stehlík 3. 5 bodov po skrečoch domácich hráčov
Domáci nastúpili iba s tromi hráčmi. Napriek tomu vyhrali a získali 10 bodov. Mimo Stehlíka nedokázal proti bratom Svetlíkovcom a J.Chnapkovi nikto zabodovať. Keď som po zápase s Bukovou hodnotil zlepšené výkony hráčov a vieru v obrat k lepšiemu, tak dnes musím konštatovať,že zahanbujúcejšie prehrať sa už asi nedá. Pre mňa je nepochopiteľné,že snaha hráčov na tréningu sa nevie ani spolovice výkonom preniesť do zápasov. Na tréningu je snaha vyrovnať sa Stehlíkovi, no v zápasoch to nie je ani 25% výkon. Nepochopiteľné je to u Vargu a Štefanku. Chápem to u študenta Paťa Predného, u ktorého tréningový výpadok je opodstatnený. Ťažko sa hľadajú slová na ospravedlnenie tejto potupnej prehry… a ešte ťažšie bude nájsť cestu k prípadnej záchrane 5.ligy. Všetko majú vo svojich rukách samotní hráči.
A ako zabojovať o záchranu nám najlepšie ukázal náš súper. Obdivuhodne zabojovali pri svojich problémoch, ktoré ich práve v tomto zápase postihli.Nemali k dispozícii štvrtého hráča, Betka Brenesselová je dlhodobo chorá a napriek tomu zomknutie mužstva. Príklad aj pre súperov… Odo mňa osobne gratulácia súperovi!

14.kolo: OSK KRAKOVANY – STK BOJNIČKY A 5:13
Body OSK: Stehlík 2,5, Varga 1,5 a Štefanka 1
Súper opäť ašpirant na postup, výkonnostne nad naše sily.

15.kolo: STK HOSTÉ -OSK KRAKOVANY 14:4
Body OSK: Stehlík a Varga po 2.
Mužstvo z čela tabuľky má skúsené mužstvo zložené z hráčov, ktorí pôsobili vo vyšších súťažiach(Majcichov,Galanta..). Po dvoch zápasoch sa zranil Stehlík a na viac sme jednoducho nemali.

16.kolo: OSK KRAKOVANY – OSTK ŠPAČINCE B 3:15
Body OSK: Varga 2 a Seitler 1
Hralo sa v Špačinciach a my sme nastúpili bez Stehlíka. Proti vedúcemu mužstvu tabuľky sme boli v momentálnom stave bez šancí. Bojovali sme a dva body Vargu,či bod Seitlera(prvý v tomto ročníku proti Turoňovi) sú sťaby odmenou za snahu celého mužstva proti vysokému favoritovi. Väčšina hráčov súpera nastupuje pravidelne na zápasy 3.ligy, kde sa mužstvo pohybuje v strede tabuľky….

17.kolo: MSTK TRNAVA B – OSK KRAKOVANY 8:10
Body OSK: Stehlík 4,5, Varga 3,5, Štefanka a Čelín po 1.
Domáci oslabení prekvapujúco podľahli, keď nastúpili s troma stabilnými hráčmi(Benka, Vépy, Malovec) a mladým Nádaským. Proti tomuto súperovi sa nám v minulosti darilo. Aj naposledy v minulom ročníku sme v Trnave vyhrali pomerom 11:7, keď domáci nastúpili v podobnej v zostave. V domácom zápase doma sme viedli s nimi hrozivých 10:1(!)…Stabilne zahral Stehlík a Varga. Ani toto prekvapujúce víťazstvo nám všas nemusí postačiť na záchranu, lebo už sa produkujú neočakávané výsledky v náš neprospech.

18.kolo: OSK KRAKOVANY – MTJ PIEŠŤANY-MORAVANY A 10:8
Body OSK: Stehlík a Varga po 4,5, Štefanka 1.
Zápas sa hral v Moravanoch pre odstávku kúrenia v našom kultúrnom dome.Zápas o záchranu sme lepšie zvládli my. Popri Stehlíkovi zabodoval naplno aj Varga a Štefanka dôležitým bodom v poslednom zápase stretnutia vybojoval víťazstvo pre nás. Domáci hrali so Zajačkom i Stolárom, ale obaja nestačili na našu dvojicu a to bol rozhodujúci krok ku nášmu úspechu. Opäť malý krôčik k záchrane. Záchranu máme pevnejšie vo svojich rukách.

Stolní tenisti v dohrávkach jesene

Pre pandémiu bola súťaž v novembri opäť prerušená. Do ukončenia jesennej časti bolo potrebné odohrať ešte 2 kolá. Tie sa dohrávali až vo februári 2022. Najskôr sme cestovali k mužstvu zo stredu tabuľky – Slavoj Boleráz a potom sme dohrávali stretnutie s Bukovou, ktorá uzavierala s nami doterajšiu tabuľku 5.ligy.
11.kolo: Slavoj BOLERÁZ – OSK KRAKOVANY 12:6
Body OSK:Stehlík 3,5, Štefanka 1,5 a Čelín 1.
Jednoznačné víťazstvo domácich, ktorí nastúpili v kompletnom zložení. Nám k lepšiemu výkonu i výsledku chýbal Marek Varga (odcestovaný v Nórsku). V úvodných dvojhrách prehral Stehlík s Vráblikom a v pomerne vyrovnanom boji prehral Štefanka s M.Kormúthom. Stehlík potom zvyšné dvojhry vyhral a Čelín so Štefankom vyhrali s náhradníkmi, keď domáci celok mal na konte už desať bodov. Aby sme nastúpili v sile aspoň štyroch hráčov, nastúpil ako štvrtý Vl.Seitler bez úspechu zabodovať(hoci mal k víťazstvu tiež blízko).

10.kolo(odložené): OSK KRAKOVANY – Victoria BUKOVÁ 12:6
Body OSK:Stehlík a Varga po 4,5, Štefanka 3
Až v poslednom dohrávanom stretnutí sme zaznamenali konečne prvé víťazstvo v tomto ročníku 5.ligy.
Body zo štvorhier si mužstvá podelili po jednom víťazstve. Základ úspechu bol položený po odohratí prvého kola dvojhier. Odskočili sme súperovi o dva body a tento náskok sme do konca stretnutia zvýšili na rozdiel 6 bodov. Víťazstvo je úspechom celého kolektívu – vrátene nebodujúceho Čelína. Ten svoje dva zápasy prehral v päťsetových bojoch, keď vždy viedol 2:1… V koncovkách sa šťastie odvrátilo. Ostatní traja hráči však podali jedny z najlepších výkonov. U Stehlíka sa to očakávalo, no Varga zabodoval po prvýkrát s plným bodovým ziskom a Emil Štefanka uhral tiež po prvý raz tri body zo štyroch. Keď sa darí trom hráčom, potom sa dostaví aj konečný úspech. Toto víťazstvo znamená pre nás veľa. Odlepili sme sa z posledného miesta tabuľky, od 8.miesta nás delí iba jeden bod a predpokladám, že zlepšený výkon v tomto zápase pozdvihne sebavedomie celého kolektívu.
V odvetnej časti bude 5 mužstiev bojovať o záchranu. Verím, že ten čierny Peter nebude v našich rukách…

Stolní tenisti opäť bodovali

8.kolo: OSK KRAKOVANY – ŠK Slávia ZELENEČ A 9:9

Body OSK: Stehlík 4,5, Varga 2,5 a Štefanka 2.

Opäť sme zabodovali s vyrovnaným súperom. Tentokrát bol priebeh stretnutia opačný, ako v predchádzajúcom stretnutí v Piešťanoch. Do stavu 4:4 to bolo vyrovnané. Potom súper zvýšil o dva body a tie sme doťahovali do samého konca. Čelín so Štefankom nešťastne prehrali štvorhru(piaty set najtesnejším rozdielom na -9) a Emilovi sa nevydarili ani prvé dve kolá dvojhier. Potom sa však chytil a porazil rebríčkovo lepšiu dvojicu súpera. Pred koncom sme prehrávali 7:9. O remízu v posledných kolách sa postarali Stehlík(po očakávanom víťazstve) a Varga v päťsetovom napínavom zápase, v ktorom prehrával na sety 0:2,no zápas otočil na 3:2 a tak vyrovnal stav stretnutia na 9:9. Nedarilo sa Čelínovi. Sám chcel aspoň raz zabodovať, ale tentokrát boli súperi nad jeho sily. Na základe vývoja stretnutia sme nakoniec boli spokojní aj s bodom…

Prvé body sú z MTJ Moravany-Piešťany

5.kolo: STK ŠPAČINCE B – OSK KRAKOVANY 17:1

Bod OSK: Varga

Na zápas sme nastúpili iba s tromi hráčmi. Okrem Vargu ešte Štefanka a Čelín. Pre pracovné,študijné či osobné dôvody sa štvrtý hráč nenašiel. Súper bol nad naše sily a naším hráčom nezostalo nič iné,ako si zatrénovať s kvalitnejšími hráčmi súpera. Žiaľ súperi sú nad naše sily.

6.kolo: OSK KRAKOVANY – MSTK TRNAVA B 6:12

Body OSK: Stehlík 3,5 a Varga 2,5

Proti vedúcemu mužstvu tabuľky(ale tiež oslabenému),ktorý je na čele bez bodovej straty, sme nastúpili doslova v okyptenej zostave. Varga nastúpil po prekonanej horúčke, Ondrejovič po dvojročnej absencii hrania a Valo prišiel vypomôcť,aby sme mali aspoň minimálny počet hráčov pre odohratie stretnutia. Ostatní hráči chýbali pre zdravotné, študijné či pracovné povinnosti. Bohužiaľ súčasné podmienky na šport sú kruté. Stále zostávame bez bodového zisku. Je tiež pravda,že naši doterajší súperi boli z hornej polovice tabuľky. V budúcom kole začíname so súpermi spodnej polovice tabuľky. Najbližšie zápasy nám ukážu, či zabodujeme a či budeme môcť pomýšlať ešte na záchranu.

7.kolo: MTJ PIEŠŤANY-MORAVANY – OSK KRAKOVANY 9:9

Body OSK: Stehlík 4,5, Varga 2,5, Štefanka 1,5 a Čelín 0,5

Počas celého stretnutia sme boli vo vedení.Vyhrali sme obe štvorhry a prvé dve dvojhry, teda viedli sme 4:0. Po druhom kole dvojhier však bol stav vyrovnaný 5:5, keď dokázal z našich bodovať iba Stehlík. Viedli sme naďalej, najskôr 7:5,potom 8:7 aj 9:8. V poslednom zápase Čelín po vyrovnanom boji podľahol Lacovi Košútovi 1:3 (sety 11, -10,-11,-8)…. Mrzí tiež prehra Mareka Vargu v poslednom kole dvojhier proti jednotke súpera Filipovi Zajačkovi, keď v piatom sete po tuhom boji a priaznivom vývine setu pre nášho hráča sme nakoniec ostali smutní my po prehre 10:12. Škoda, boli sme veľmi blízko k prvému víťazstvu v tomto ročníku. K stabilnému výkonu Stehlíka sa najviac priblížil Marek Varga (škoda prehry so spomínaným Zajačkom). Potešujúca je aj prvá výhra vo štvorhre Čelín-Štefanka. Žiaľ,Emilovi sa podľa jeho i načich predstáv nedarilo v dvojhrách. Myslím,že má na viac ako na jedno víťazstvo. To, že sme tento derby-zápas nedotiahli do víťazstva bola tiež skutočnosť, že domáci na zápas prvý krát povolali do zostavy skúseného Laca Košúta,ktorý sa troma bodmi najviac pričinil o konečnú remízu pre domácich. Získom bodu naviac sme sa odpútali z posledného miesta a taktiež sme nestratili kontakt s mužstvami, ktoré budú zrejme bodovať o záchranu. Z pohľadu na tabuľku máme pred sebou najbližšie zápasy s mužstvami tesne nad nami. Mužstvá z čelných pozícii máme za už sebou. Musíme len dúfať,že zlepšený výkon v tomto zápase potvrdíme v najbližších bojoch.

 

Stolní tenisti naďalej bez úspechu

4.kolo: OSK KRAKOVANY – STK HOSTE 7:11

Body OSK: Stehlík 3, Čelín a Štefanka po 2.

Skúsenejší hostia majú vyrovnanejší kolektív. My postrádame absenciu štvrtého hráča (Predný je v škole mimo domova). Stále čakáme aj na úspešné koncovky Vargu, ktorému sa nedarí ani podľa jeho predstáv. Na tréningu je to so Štefankom vyrovnané, no na zápasoch stále bojuje hlavne sám so sebou.

5.kolo: STK ŠPAČINCE B – OSK KRAKOVANY 17:1

Bod OSK: Varga

Na zápas sme nastúpili iba s tromi hráčmi. Okrem Vargu ešte Štefanka a Čelín. Pre pracovné, študijné či osobné dôvody sa štvrtý hráč nenašiel. Súper bol nad naše sily a naším hráčom nezostalo nič iné, ako si zatrénovať s kvalitnejšími hráčmi súpera. Žiaľ, súperi sú nad naše sily.

Tabuľka 5.ligy