FOTO: Zimné radovánky v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

Skončili sa vianočné prázdniny a nový rok aj prvý poprázdninový týždeň sme zahájili s bohatou snežnou nádielkou. Prostredníctvom zážitkového učenia a rôznymi aktivitami sa deti oboznamovali s témami “Zvieratká v zime” a “Vtáčiky v zime”.  Staršie deti vyrábali rôzne kŕmidlá a dobroty pre vtáčiky, predškoláci si vyskúšali aj výrobu dreveného kŕmidla. Všetky sme nakoniec povešali na stromy na školskom dvore. Nezabudli sme prikŕmiť aj vtáčiky v kostolnej záhrade. Snehová nádielka priniesla deťom mnoho radosti, a tak vrámci pobytu vonku nebola núdza o zaujímavé snehové výtvory – vznikli snehuliaci rôznych veľkostí, snežné kreslo, tunely i snehová šmýkačka, z ktorej mali deti najväčšiu radosť. Aktuálne témy s obmenou v triedach budú pokračovať aj budúci týždeň. 

FOTO: Vianočné obdobie v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

V čase adventu sa aj u nás v škôlke pomaly zvianočnieva a deti sa prostredníctvom zážitkového učenia, hier a vzdelávacích aktivít oboznamujú s predvianočnými a vianočnými zvykmi a tradíciami u nás na Slovensku. Každý deň si v oboch triedach “otvárajú symbolický adventný kalendár, kde majú vždy nejakú dobrotu a tradíciu vo forme odkazu na kartičke. O tradícii sa dozvedajú formou rozhovoru, ale aj prostredníctvom rôznych aktivít a hier. Oboznamujú sa tak napríklad s  tým, čo predstavujú tradície: Na Ondreja, Lucia, Šťastíčka, Liatie olova, sv. Mikuláš, Pečenie medovníkov, Trasenie slamenou strechou, Hádzanie topánkou, Rozkrojenie jablka, Zapálenie sviečok v orech. škrupinke, ale aj čo znamenajú symboly- Vianočný stromček, Betlehem, Imelo, Adventný veniec…  Posledný týždeň chodia detičky s pani učiteľkami koledovať po obci všetkým dostupným organizáciám, sponzorom a spolupracovníkom. Rozdávajú radosť, úsmev  a vianočné pozdravy. Všetky tradície ukončujeme symbolickou “štedrou večerou”, ktorú sme tento rok usporiadali vo štvrtok 20.12.2018. kde sa deti oboznámili so štedrovečernými zvykmi a po malom pohostení ich už čakalo to najočakávanejšie – rozbaľovanie darčekov pod stromčekom. A že ich bolo tento rok naozaj požehnane. 

Krásne, šťastné a pokojné prežitie Vianočných sviatkov a v novom roku veľa lásky a zdravia želajú detičky a celý kolektív materskej školy v Krakovanoch.

FOTO: Výchovný koncert Hlbockých “Nesieme Vám novinu”

Print Friendly, PDF & Email

Na začiatku tretieho adventného týždňa, v pondelok 10. decembra prišli do našej škôlky, ale aj do našich srdiečok vdýchnuť čaro adventných a vianočných tradícií a zvykov manželia Hlbockí. Prostredníctvom zážitkového učenia, rozprávania, spevu a hry na rôznych tradičných hudobných nástrojoch oboznámili nás, naše škôlkarske deti, ale aj detičky z materskej školy v Boroviciach so všetkými zvykmi a tradíciami počas predvianočného aj vianočného a novoročného obdobia. Materskou školou sa rozliehali krásne koledy, vinše aj hra na husliach, fujare, gajdách, drumble, gitare, píle či iných všakovakých nástrojoch. Za krásny zážitok im ešte raz z celého srdca ďakujeme.

FOTO: Lampášikový sprievod

Print Friendly, PDF & Email

V piatok 7. decembra sa o 16:30 za zvuku vianočných kolied vybral sprievod plný svetielok, dobrej nálady a zvedavého detského džavotu k obecnému úradu. Tam všetci malí aj veľkí privolali Mikuláša, aby spoločne odpočítavaním rozsvietili vianočný stromček a výzdobu v obci. Mikuláš mal pre deti pripravené sladké prekvapenia v podobe balíčkov, ktoré si postupne deti z materskej školy a základnej školy vykoledovali. Na pomoc prišiel Mikulášovi aj chlpatý čertisko. Na záver programu zanôtil k dobrej nálade folklórny súbor Krakovčanka a každý sa mohol občerstviť vareným vínom, punčom a pečenými dobrotami. Program bol zorganizovaný už tradične v spolupráci materskej školy, základnej školy a obecného úradu.

FOTO: Mikuláš na návšteve v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

“Pred oknom, za oknom stojí Mikuláš, povedz nám Mikuláš, čo v tom vreci máš…”

Vo štvrtok 6. decembra, keď v kalendári žiarilo meno Mikuláš, zavítal aj k nám do škôlky pánko s bielou bradou a červeným plášťom. Priniesol so sebou veľa radosti, zábavy, hudby, vrece plné dobrôt a k tomu aj jednu veselú a neposlušnú čerticu Ľubicu. Prostredníctvom dramatizácie a hudby predviedli s čerticou program, ktorý bol plný smiechu a zábavy. Niektorí odvážlivci vystrihovali spolu s čerticou papierových snehuliakov a nakoniec všetky deti zaspievali a zarecitovali piesne a básničky, ktoré si pre Mikuláša pripravili. Ako odmenu dostali sladké adventné kalendáre.

FOTO: Vianočná akadémia a trhy 2018

Print Friendly, PDF & Email

V prvú adventnú nedeľu 2. decembra 2018 sa v kultúrnom dome rozsvietila prvá adventná sviečka. V  slávnostne vyzdobenej sále rozvoniavala kapustnica, voňavý punč či domáce koláčiky. Materská škola už po niekoľký krát zorganizovala tradičné Vianočné trhy a Vianočnú akadémiu. Veľké čaro tohto krásneho adventného popoludnia plného milých úsmevov blízkych ľudí, spestrili rozžiarené detské očká na javisku v množstve svetielok a nežnej vianočnej hudbe.  Šikovné a odvážne deti z mladšej aj staršej triedy spoločne vystúpili s hudobno-tanečno-poetickým vianočným programom, plným tanca, spevu a úsmevov na tvári. V sále sa predávali dobroty od šikovných mamičiek a babičiek, vianočné aranžmány a výrobky rovnako od rodičov, rôznych predajcov, ale aj detičiek z materskej školy.