FOTO: Deň matiek 2018

Print Friendly, PDF & Email

V mesiaci máj, ktorý je už od nepamäti jedným z najkrajších mesiacov v roku, je jeden deň venovaný tým najdôležitejším osobám v našich životoch – matkám. A tak si v tento deň o to viac uvedomujeme a oslavujeme s úctou mamičkynu lásku, obetavosť a starostlivosť. Prejaviť takúto vďaku a lásku všetkým mamičkám a babičkám prišli aj tento rok do kultúrneho domu v nedeľu 13.5.2018 deti materskej a základnej školy v Krakovanoch. Deti z materskej školy sa predstavili programom s folklórno-rozprávkovou tematikou. Mladšie deti si pre mamičky pripravili hudobno-pohybovú hru Ruženka, pásmo básní a piesne a tanček Jedna druhej riekla. Staršie deti sa predstavili v hudobných scénkach Pecivál, Baba Jaga a pásmom básní. Program sme zakončili spoločnou piesňou Mamka moja. Na záver programu materskej školy rozdali deti svojim mamičkám pripravené darčeky.

FOTO: Zdravotníčky z MSSČK u nás v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

V rámci spolupráce s Miestnou skupinou Slovenského červeného kríža (MSSČK) a projektu „Evička nám ochorela“ navštívili našu škôlku, v stredu 25.apríla, zdravotné sestričky Lucka a Martinka, aby deti zážitkovou formou oboznámili s funkciami orgánov ľudského tela, podrobnejšie s funkciou tráviaceho ústrojenstva. Zahrali sa s nimi na putovanie jabĺčka tráviacim traktom cez ústa až do hrubého čreva, skladali puzzle liečivých byliniek, či ošetrovali rôzne poranenia a zlomeniny. Za svoju šikovnosť dostali deti nielen veľkú pochvalu od zdravotných sestričiek, ale aj sladkú odmenu.

FOTO: Eko hry ku Dňu Zeme

Print Friendly, PDF & Email

V piatok 20. apríla nám krásne počasie umožnilo zorganizovať na školskom dvore Eko hry zamerané na športovo-vzdelávacie aktivity k blížiacemu sa sviatku našej planéty Zem. Tieto hry boli takým príjemným ukončením celého týždňa zameraného na  enviromentálnu výchovu a tematiku separovania a recykláciu odpadových materiálov. Deti si mali možnosť zábavnou formou utvrdiť nadobudnuté  vedomosti o chránení našej planéty v športových a ekologických aktivitách na štyroch stanovištiach, kde mali plniť rôzne eko úlohy a pohybové aktivity. Na záver sme spoločne naplnili ponožku rôznymi druhmi odpadu a zakopali ju na určitom mieste, ktoré sme označili dreveným kolíkom a zoznamom zakopaných vecí. V priebehu budúceho školského roka ponožku vykopeme, aby sme zistili, čo sa za aký čas a nakoľko rozložilo a čo nie. Ako odmenu dostali všetky zúčastnené deti diplom.

FOTO: Žužu divadielko ku Dňu Zeme

Print Friendly, PDF & Email

V utorok 17. apríla nás opäť navštívilo divadielko Žužu, tentokrát so zábavno-vzdelávacím príbehom s ekologickou tematikou určenou ku Dňu Zeme. Deti pobavili a interaktívne zapájali do zmysluplného príbehu o ochrane prírody. Zabavili sa všetci, škôlkari, školáci – prváčikovia, ktorí boli pozvaní na predstavenie aj so svojou triednou pani učiteľkou a v neposlednej rade aj pani učiteľky. Ďakujeme za predstavenie a tešíme sa na ďalšie. Viac už v našej fotogalérii.

FOTO: Veľkonočné trhy 2018

Print Friendly, PDF & Email

V poslednú marcovú nedeľu 25.3.2018 sme sa stretli s deťmi, rodičmi, starými rodičmi a členmi Detského folklórneho súboru Krakovanček  pred Kultúrnym domom, aby sme vyhnali zimu, ktorá nie a nie skončiť, zapálením Moreny, privolali jar a leto letečkom a vyzdobili kraslicový strom pred OÚ na oslavu blížiacich sa veľkonočných sviatkov. To všetko bol sprievodný program k tradičným  Veľkonočným trhom, organizovaným v Kultúrnom dome, ktoré pre účastníkov pripravili ochotné a šikovné mamičky a pani učiteľky z materskej školy, ale aj základnej školy v Krakovanoch. Nechýbali krásne veľkonočné dekorácie od šikovných mamičiek z materskej a základnej školy v Krakovanoch, či prútené výrobky a korbáče od šikovného košikára.  Deti si svoju kreativitu a zručnosť  precvičili pri tvorení veľkonočných ozdôb z hrnčiarskej hliny, papiera, alebo si vyskúšali techniku zdobenia voskom na výduškoch. Dospelí si zatiaľ posedeli a pochutili na výborných domácich zákuskoch, chlebíčkoch, veľkonočnej babe a tekutom občerstvení. Ďakujeme všetkým zúčastneným a rodičom za ich pomoc a organizáciu.

FOTO: Návšteva obecnej knižnice 22.3.2018

Print Friendly, PDF & Email

V rámci aktivít spojených s marcom ako mesiacom knihy, sme vo štvrtok 22.3.2018 navštívili miestnu obecnú knižnicu v kultúrnom dome. Pani knihovníčka nás pekne privítala a podala nám i deťom základné informácie o knižnici. Potom sme prešli do detského oddelenia, kde si mohli deti poprezerať knihy určené pre ich vekovú kategóriu. Každý z nich si našiel nejakú, čo ho zaujala alebo ju poznal, či dokonca mal doma. Pri odchode dostali deti sladkú odmenu.

FOTO: Deň otvorených dverí v našej mš

Print Friendly, PDF & Email

V utorok 20.3.2018 boli priestory našej materskej škôlky opäť otvorené nielen deťom, ale aj ich rodičom, súrodencom či starým rodičom.  V deň otvorených dverí mohli od 7:30 do 10:30hod. pozorovať prácu učiteliek, ale sa aj zapájať do denných hier, činností a výchovno-vzdelávacích aktivít detí. Ten, kto mohol, prišiel sa aspoň na chvíľočku pozrieť, ako také doobedie v materskej škole vyzerá. Nakoľko je momentálne zvýšená chorobnosť detí, účasť rodičov nebola vysoká. Každopádne ďakujeme aj za takú a tešíme sa opäť o rok. Ako to všetko prebiehalo si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

FOTO: Simsalala v našej škôlke 31.1.2018

Print Friendly, PDF & Email

V stredu 31.1.2018 nás prišla do škôlky navštíviť a potešiť Simsalala so svojím hudobno-vzdelávacím programom  „Štyri ročné obdobia“ Vzhľadom na to, že je ešte stále fašiangové obdobie a Simsalala je vždy v krásnom pestrofarebnom kostýme, mohli prísť aj naše deti do škôlky vo svojich karnevalových kostýmoch. A tak si spolu so Simsalalou zaspievali, zahrali na hudobných nástrojoch, ale i zatancovali a spoznali tak bližšie ročné obdobia. Na záver dostal každý omaľovávanku ako darček. 

FOTO: Karneval 20.1.2018

Print Friendly, PDF & Email

Vianočné obdobie skončilo a nastal čas veselosti, zábavy, karnevalov a plesov – Fašiangy. A ako už býva tradíciou a zvykom, tak aj tento rok usporiadalo ZRŠ pri materskej škole v spolupráci so zamestnancami materskej školy v sobotu 20.1.2018 detský karneval. Prípravy sa začali už v piatok a vrcholili v sobotu. Šikovní rodičia a pani učiteľky urobili všetko preto, aby sa dvere kultúrneho domu mohli už pred 15.hodinou otvoriť a privítať všetky karnevalové masky, ale aj rodičov, starých rodičov a všetkých návštevníkov, ktorí sa prišli zabaviť spolu so svojimi ratolesťami. Pripravená bola bohatá tombola, maľovanie na tvár, chutné a pestré občerstvenie a samozrejme skvelá zábava. Spestrením programu boli žiačky a p. učiteľka z CZUŠ sv. Gorazda vo Vrbovom, ktoré predviedli aj naučili dve nové tanečné choreografie a nechýbala ani bublinová show, plná zaujímavých a zábavných ukážok s bublinami. Poďakovať sa chceme všetkým šikovným a ochotným rodičom za pomoc pri organizácii, pracovníčkam MŠ a všetkým sponzorom. Ako sme sa bavili si pozrite vo fotogalérii.

Foto: Rozsvietenie vianočného stromčeka

Print Friendly, PDF & Email

V stredu podvečer, presne na deň Mikuláša 6.12. 2017 sme sa s deťmi z materskej aj základnej školy a s rodičmi i ďalšími občanmi Krakovian vybrali v lampášikovom sprievode hľadať Mikuláša. Najskôr sme už tradične zavítali k Múzeu pod krakovskú bránu, kde sme koledovali. Namiesto Mikuláša sme si však vykoledovali čerta, a tak sme po malom občerstvení museli ísť hľadať ďalej. A našli sme ho. Bol ukrytý pri vianočnom stromčeku na námestí a netrpezlivo vyčkával deti. Spolu sme potom odpočítali rozsvietenie stromčeka a deti boli obdarované sladkými balíčkami. Pripravené bolo aj občerstvenie v podobe vianočného punču, čaju a chrumkavých koláčikov.