Foto: Úcta k starším – vystúpenie detí MŠ

Print Friendly, PDF & Email

V nedeľu 21.10. vystúpilo zopár našich predškolákov na posedení pri príležitosti októbra – mesiaca úcty k starším so svojím programom. Po otvorení a príhovore pána starostu Klinovského, uviedol našich škôlkarov Jonáško Tureček s krátkou uvítacou básňou. Potom zaspievali pieseň “Tancovala babka…”, zatancovali v pároch na pieseň Mira Jaroša “U babičky” a na záver zarecitovali báseň “Babička naša milá”. Po programe dostal každý malú sladkú odmenu.

Foto: Týždeň zdravej výživy v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

Máme jeseň a s ňou prichádzajú aj prvé soplíky, kašlíky a iné bacily. Je preto dôležité starať sa o svoje zdravie a vo forme prevencie príjmom vitamínov a zdravých potravín, ktoré tieto vitamíny a iné dôležité látky obsahujú. A tak deti každoročne, o takomto čase, oboznamujeme hravou formou so zdravými a nezdravými potravinami, s vitamínmi a ich dôležitosťou pre náš organizmus. Inak tomu nebolo ani tento rok, a tak sa v týždni s témou Zdravá výživa deti prostredníctvom zážitkového učenia oboznamovali a rozlišovali zdravé a nezdravé potraviny. V stredu k nám zavítala Barborka Krajč Zamišková, aby deťom predstavila detskú knižku od Jána Uličianskeho “Máme Emu”. Hravou, zábavnou a dramatickou formou našich škôlkarov vtiahla do deja príbehu o vyčarovanej zábavnej učiteľke Eme. Program bol plný hudby, pohybu a smiechu. V piatok sme celý týždeň zavŕšili “Dňom zdravia”, kedy si deti z domu priniesli ovocie či zeleninu a v oboch triedach spolu s pani učiteľkami pripravovali zdravé dobroty. V triede mladších detí to boli ovocní ježkovia a banánovo-ovsené muffiny, v triede starších detí pripravovali kukuričných smajlíkov na sladký spôsob a plachetnice a člny s mrkvovou nátierkou na slaný spôsob. Na záver si spolu všetky deti zašportovali v prúdovom zdravotnom cvičení – “Zdolaj trasu a nakŕm hladošov”. Po popoludňajšom odpočinku sa deti z oboch tried navzájom poponúkali dobrotami, ktoré doobeda pripravili.

Foto: Šarkaniáda MŠ 2018

Print Friendly, PDF & Email

V druhý októbrový týždeň sa deti oboznamovali so vzdelávacou témou Šarkan letí. A okrem rôznych pokusov so vzduchom, farbami a hrami samozrejme nechýbali ani pokusy o púšťanie šarkanov. Nakoľko bolo síce krásne no takmer bezveterné počasie, pokusy púšťania šarkanov boli dva. Prvý krát sme sa s deťmi vybrali na futbalové ihrisko. Tam však šarkany skôr behali ako lietali. Druhý pokus sa konal na druhý deň, kedy sa už kde-tu objavili náznaky vetra, a tak si deti svoje šarkany skúšali ešte na školskom dvore. Dôležité bolo, že sa zabavili a dosýta vybehali i vylietali a každý zúčastnený obdržal diplom.

FOTO: Deň jablka 5.10.2018

Print Friendly, PDF & Email

V piatok 5.10.2018 sme s deťmi v našej materskej škole oslávili “Deň jablka”. V triede starších detí sme najskôr identifikovali, že  vypestované suroviny (jablko) človek môže ďalej spracovávať na výrobky určené pre konzumáciu, ako je výživa, kompót či jablkový džús. Jednoduchú technológiu spracovania jabĺk – odšťavovaním si deti následne samy vyskúšali. Po degustácii jablkovej šťavy si spolu s mladšími deťmi zasúťažili v pití jablkového džúsu, v hre na čašníkov prenášali jablko na tácke, kotúľali loptičku po lavičke z jednej debničky do druhej, kŕmili sa jablkovou výživou poslepiačky a zahrali sa na cestu jabĺčka v tráviacom trakte. Na konci aktivít bol každý odmenený sladkými kúskami jablka a diplomom.

Foto: Exkurzia na výstave strašidiel na tekvicovom dvore

Print Friendly, PDF & Email

V dňoch 22. – 24.9.2018 sa konal už 15. ročník jesennej výstavy, ktorú každoročne usporadúva MsSČK Krakovany v spolupráci s obcou a ďalšími inštitúciami nevynímajúc ani našu materskú školu. A tak sme týždeň pred realizáciou výstavy spolu s deťmi, ale aj samotné pani učiteľky či šikovní a ochotní rodičia vyrábali, tvorili a vymýšľali exponáty a výrobky z látok, papiera, tekvíc, jedlých aj nejedlých a rôznych prírodných i umelých materiálov. V piatok 21.septembra sme všetky výtvory previezli do záhrady kultúrneho domu a nainštalovali na výstavu v podobe strašidelného hradu s veľkými i malými čarodejnicami, strašidlami, duchmi a inými potvorami. Mnohí si výstavu prišli pozrieť cez víkend. My sme sa na exkurziu s deťmi vybrali v pondelok 24.9. Deti si popozerali všetky vystavené exponáty, ochutnali aj výborný tekvicový kompót a teplý čajík. Od pracovníčok MsSČK dostali aj sladkú odmenu.

Foto: Šašo Jašo na návšteve v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

Vo štvrtok 20.septembra 2018 k nám do materskej školy zavítal Šašo Jašo so svojím hudobno-pohybovým programom s jesennou tematikou. Pozitívnym a zábavným prístupom k deťom, pesničkami a hrami si okamžite získal všetky detské srdiečka. Rozveselil dokonca i pani učiteľky a všetok prítomný personál našej škôlky. Do svojho programu interaktívne zapojil deti, ale aj pani učiteľky a školníčku Janku. Spoločne sme si pospevovali jeho pesničky a nechýbala ani sladká odmena.

Foto: Adaptácia detí v našej MŠ

Print Friendly, PDF & Email

3. september 2018 bol dňom, kedy sa začal nový školský rok mnohým deťom, pani učiteľkám aj rodičom. Pre niektoré detičky to bol úplne prvý začiatok školského roka a oboznamovanie sa s novými kamarátmi, ľuďmi, denným režimom, či priestormi materskej školy. Niektoré zvládali tieto zmeny bez problémov a slzičiek, iné s občasnými slzami, ale aj vytrvalejším plačom. Ale to všetko už patrí k adaptačnému procesu v materskej škole. Nech už boli začiatky akékoľvek, viacmenej sa všetky deti v priebehu prvých troch týždňov zadaptovali a zvykli si na nový režim v ich živote. Postupne objavujú, že v materskej škole je veľa zábavy, hier a nových kamarátov.

FOTO: Maturita predškolákov 2018

Print Friendly, PDF & Email

Utorok, 26. jún sa stal slávnostným najmä pre našich “najstarších” škôlkarov. Predškoláci sa lúčili so škôlkou a absolvovali svoju prvú skúšku života – maturitu predškoláka. Pozrieť  a potešiť sa zo svojich detí prišli aj rodičia. Povzbudiť a rozlúčiť sa so staršími kamarátmi nezabudli ani deti z mladšej triedy. Po slávnostnej ceremónii si deti medzi sebou vymenili darčeky a pohostili sa malým občerstvením. Na druhý deň odniesli predškoláci svoje tablo k obecnému úradu, kde ho vystavili do vitríny. Želáme im veľa šťastia a radosti v ich ďalšej kapitole života – základnej škole.

FOTO: Výlet na Minifarmu Lubina

Print Friendly, PDF & Email

Za krásneho letného počasia sme s deťmi v utorok 19.6.2018 vycestovali na koncoročný výlet na Minifarmu Lubina. V dobrej nálade sme šťastne docestovali, občerstvili sa a zahájili expedíciu “pohladkaj a nakŕm domáce zvieratká” (poznámka autora) A tak deti s nadšením (niektoré väčším, iné bojazlivo) hladkali, kŕmili, mojkali a rozprávali sa so zvieratkami. Potešili nás kozičky, ovečky, zajačiky, sliepočky, poníky, teliatko, kengury, oslík a mnoho ďalších zvieratiek. Najväčšia radosť bola z jazdenia na koníkovi. Spokojní a vyhladovaní sme sa išli najesť do penziónu ROH na Lubine, kde sa po výbornom obede len “zaprášilo” Šťastne unavení a zdraví sme sa s piesňou “Už sme doma, už sme tu” vrátili v poobedňajších hodinách do materskej školy.

FOTO: Divadielko Piki a Rybí kráľ v piešťanskej knižnici

Print Friendly, PDF & Email

V stredu 30. 5. 2018 sme sa s deťmi zúčastnili divadelného predstavenia v mestskej knižnici Piešťany. Rozprávku pod názvom “Rozkrávka” zahralo s originálnymi bábkami divadielko Piki. Po predstavení sme sa presunuli do výstavnej miestnosti, kde sa deti mohli interaktívne zabaviť výstavou na motívy povesti od Márie Ďuríčkovej “Rybí kráľ”. Zahrali sa na rybárov, vyskúšali si rybí basketbal, no najviac sa im páčilo v obrovskom bruchu Rybieho kráľa.