Foto: Divadielko Daj ma, mamička do školy

Print Friendly, PDF & Email

V rámci marca – mesiaca knihy realizujeme s deťmi rôzne aktivity, akcie a projekty. Navštevujeme knižnicu, pozývame si divadielka, interaktívne zapájame do čítania deti, rodičov i starých rodičov. Pri tejto príležitosti k nám vo štvrtok 5.marca prišli dve herečky Barborka a Kristínka prostredníctvom divadielka predstaviť knihu pre deti pod názvom: „Daj ma, mamička do školy“.  Pútavým predstavením a využitím bežných dostupných predmetov ako kulís nám predviedli zábavné aj poučné predstavenie. Kniha je plná rozprávok, básničiek, ale aj riekaniek a vyčítaniek na precvičovanie reči a výslovnosti detí.

Foto: Predstavenie knihy Žabiatko

Print Friendly, PDF & Email

Pri príležitosti predstavenia nového vydania básnickej zbierky pre deti od autorky Ľudmily Podjavorinskej – Žabiatko, sme s deťmi navštívili v stredu 4.marca Mestskú knižnicu Piešťany. Naše šikovné dievčatá z triedy starších detí si pod vedením pani učiteliek nacvičili dramatizáciu básne Žabiatko, s ktorou mali na predstavení novej knihy premiéru. Za dramatizáciu zožali veľký potlesk a pani riaditeľka knižnice ich pozvala aj na ďalšie vystúpenie. Spoločne so všetkými deťmi sme ešte absolvovali exkurziu po detskom oddelení, kde si mohli prezrieť jednotlivé sekcie pre určité vekové kategórie, prednáškovú-vankúšovú miestnosť, oboznámiť sa s ukladaním a rozlišovaním druhov kníh, ale aj obdivovať krásne nadrozmerné ilustrácie z detských kníh od významného ilustrátora Vladimíra Kráľa.

Foto: Karneval 2020

Print Friendly, PDF & Email

V sobotu 8. februára sa o 14:30 začal kultúrny dom opäť plniť detským smiechom a radosťou. Združenie rodičov pri MŠ Krakovany a kolektív MŠ Krakovany organizovali už tradičný  detský karneval. O výzdobu sály sa postarali pani učiteľky, ale aj deti. Zábavu otvorila pani riaditeľka MŠ Andrea Štefanková. Nasledovala promenáda v maskách a ich predstavovanie. Každá maska dostala odmenu. Potom začala tanečná párty s DJom Romanom, ktorú si odmoderovali pani učiteľky z materskej školy. Parket zaplnili Šípové Ruženky, Elsy z Ľadového kráľovstva, piráti, rytieri, čarodejníci, králi, zvieratká, ninjovia a mnohé iné fantastické bytosti. V kostýmoch sa opäť predviedli aj pani učiteľky z materskej školy. Nechýbalo ani maľovanie na tvár,  veľmi bohatá tombola, kde hlavnou cenou bol tento rok skvelý tablet. Okrem tanečnej zábavy si deti vychutnali Show Tomíka a mohli sa naučiť pestré tanečné choreografie od tanečníčok z Cirkevnej ZUŠ sv. Gorazda vo Vrbovom.  Vďaka šikovným mamičkám bolo opäť čo maškrtiť. Domáce napečené koláče chutili všetkým generáciám. V ponuke občerstvenia boli aj tradičné chlebíčky,  hranolky, obľúbená pizza, hot-dogy či popcorn a cukrová vata. Združenie rodičov pri MŠ Krakovany a kolektív MŠ Krakovany chce touto cestou ešte raz veľmi pekne poďakovať všetkým, čo sa pričinili o plynulý a úspešný priebeh celého karnevalu.

FOTO: Divadielko Zimná rozprávka

Print Friendly, PDF & Email

V utorok 14.1.2020 k nám do materskej školy v doobedňajších hodinách zavítalo bábkové divadlo Agapé. V podaní šikovného bábkoherca Maťa Žáka sme si spolu s deťmi vychutnali krásny a výchovno-poučný príbeh s prosociálnou témou pod názvom Zimná rozprávka. Okrem pútavého vizuálneho zážitku sa deti mohli aktívne podieľať na príbehu malého chlapca, ktorý sa spolu s otcom pripravoval na Vianoce, no vďaka svojej lakomej povahe a sebeckému správaniu nemal kamarátov a nevedome ubližoval okoliu i zvieratkám. Postupne a s pomocou detí zistil, ako sa treba správať ku kamarátom, k otcovi, zvieratkám i okoliu a čo všetko si treba vážiť. Na záver príbehu nechýbala pravá „zimná“ guľovačka a diskotéka.

Foto: Vianočné tradície

Print Friendly, PDF & Email

Šťastie, zdravie, pokoj svätý, vinšujeme vám,

Hospodárom, hospodyňkám aj všetkým dietkam.“…

Počas obdobia adventu sa deti v materskej škole prostredníctvom zážitkového učenia a rôznych aktivít oboznamujú s predvianočnými a vianočnými zvykmi. Inak tomu nebolo ani tento rok. Spoločne sme piekli a ozdobovali medovníčky. Oboznámili sa s pečením vianočných oblátok, ktorých prípravu nám prišiel ukázať pán Štefanka. Počas pečenia sa celou budovou materskej školy šírila omamná vôňa. V piatok 13. decembra nám celú škôlku povymetali od pavučín naše veľkáčky Lucie. Nezabudli sme ani na koledovanie po obecných inštitúciách a sponzoroch spojené s rozdávaním vianočných pozdravov. V stredu 18. decembra k nám „zavítal“ aj Ježiško. Po štedrovečerných tradíciách, akými sú zaväzovanie stola reťazou, púšťanie orechových škrupiniek so sviečkami na hladine, hádzanie orechov do kúta, medovým krížikom na čelo, jedením medových oblátok, rozkrajovaním jabĺčka i spievaním Tichej noci, si deti našli pod stromčekom množstvo krásnych hračiek, stavebníc a kníh, z ktorých mali veľkú radosť. Pri hrách sa pohostili aj vlastnoručne vyrobenými medovníčkami.

FOTO: Deň plný mikulášskych prekvapení

Print Friendly, PDF & Email

V piatok 6. decembra čakalo naše deti hneď dvojité mikulášske prekvapenie. V poludňajších hodinách navštívil našu materskú školu Mikuláš spolu s čerticou Ľubicou, aby potešili, pobavili aj obdarili „naše“ detičky. Po skoršom obede už netrpezlivo očakávali jeho príchod. Privítali sme ho s rozžiarenými i s uplakanými očkami, ale plných očakávaní. Zábavným a hudobným programom potešil všetky deti i kolektív škôlky. Najviac nás rozosmiala nezbedná čertica, ktorá neposlúchala Mikuláša a stále niečo vymýšľala. Deti Mikulášovi zarecitovali i zaspievali a za to boli obdarované sladkými dobrotami.

Mikulášska zábava však nekončila. V podvečerných hodinách o 17:15 sa od materskej školy začal lampášikový sprievod obcou až k Obecnému úradu, kde sme spoločne aj so školákmi a obyvateľmi obce privítali Mikuláša na novučičkom hasičskom aute a spoločne rozsvietili vianočný stromček. Po posvätení hasičského auta miestnym dekanom sa začala mikulášska nádielka. Darček od Mikuláša si odnieslo každé jedno dieťa a Mikuláš bol opätovne obdarovaný básničkami, piesňami a koledami.

FOTO: Vianočné trhy a Akadémia MŠ

Print Friendly, PDF & Email

Advent, advent, štyri sviece,

prvá z nich sa zatrbliece.

Potom druhá, tretia zhorí,

prinesieme stromček z hory.

A keď štvrtá horí stíška,

tešíme sa na Ježiška.

Báseň ohlasujúca blížiace sa najkrajšie sviatky v roku, ale aj obdobie, ktoré im predchádza – advent znela z úst malých anjelikov na Vianočnej akadémii, ako tradičnej a neoddeliteľnej súčasti Vianočných trhov v prvú adventnú nedeľu – 1. decembra 2019 v kultúrnom dome v Krakovanoch. Združenie rodičov pri materskej škole v spolupráci s pani učiteľkami a zamestnancami zorganizovali niekoľkoročné tradičné Vianočné trhy spojené s Vianočnou akadémiou našich najmenších, ktorí tomuto čarovnému popoludniu vdýchli svojím vystúpením tú pravú predvianočnú atmosféru, lásku a radosť v srdciach ich najbližších. Po programe sa mohli deti zabaviť a niečo pekné si vytvoriť v tvorivých dielničkách s pani učiteľkami – modelovali vianočné ozdoby z hrnčiarskej hliny, zdobili chutné medovníčky a vyfarbovali si omaľovánky. V sále sa medzi tým predávali napečené dobroty od šikovných mamičiek, kapustnica od pani vedúcej školskej jedálne, či chutné chlebíčky. Nechýbali ani adventné a vianočné aranžmány, dekorácie a rôzne výrobky rovnako od mamičiek, vyrobených doma alebo na vianočných dielničkách, ktoré sa zorganizovali trikrát v mesiaci november v priestoroch materskej školy. Predávať dekorácie si prišli aj mamičky zo základnej školy a rôzni predajcovia. Škôlkari vytvorili pekné vianočné ozdoby spolu so svojimi pani učiteľkami. Všetkým zúčastneným v mene celej materskej školy ďakujeme za pomoc, organizáciu a účasť. Prajeme krásne a požehnané sviatky.

Foto: Návšteva poľovníkov v našej škôlke

Print Friendly, PDF & Email

V rámci tematického týždňa pod názvom „ako sa zvieratká pripravujú na zimný spánok“ nás v utorok 26. novembra navštívili ujovia poľovníci Rastislav a Marián z miestneho poľovníckeho združenia Králik, aby deťom i pani učiteľkám hlbšie priblížili, ako sa starajú o lesné i poľné zvieratká nielen počas zimných mesiacov, ale aj po celý rok. So sebou si priniesli okrem bohatých skúseností aj krásne trofeje a vypreparované zvieratká na ukážku. Deti sa tak prostredníctvom zážitkového učenia dozvedeli veľa o tom, ako sa treba o zvieratká starať počas zimných mesiacov, ako sa správať v lese a v prírode, aké sú typické znaky  a prejavy správania niektorých druhov zvierat, čím môžu a nemôžu zvieratká prikrmovať a ako. Na záver si ujovia poľovníci pripravili aj sladké odmeny. Ďakujeme za ich návštevu a spoluprácu.