FOTO: Divadielko Zimná rozprávka

Print Friendly, PDF & Email

V utorok 14.1.2020 k nám do materskej školy v doobedňajších hodinách zavítalo bábkové divadlo Agapé. V podaní šikovného bábkoherca Maťa Žáka sme si spolu s deťmi vychutnali krásny a výchovno-poučný príbeh s prosociálnou témou pod názvom Zimná rozprávka. Okrem pútavého vizuálneho zážitku sa deti mohli aktívne podieľať na príbehu malého chlapca, ktorý sa spolu s otcom pripravoval na Vianoce, no vďaka svojej lakomej povahe a sebeckému správaniu nemal kamarátov a nevedome ubližoval okoliu i zvieratkám. Postupne a s pomocou detí zistil, ako sa treba správať ku kamarátom, k otcovi, zvieratkám i okoliu a čo všetko si treba vážiť. Na záver príbehu nechýbala pravá „zimná“ guľovačka a diskotéka.

Foto: Vianočné tradície

Print Friendly, PDF & Email

Šťastie, zdravie, pokoj svätý, vinšujeme vám,

Hospodárom, hospodyňkám aj všetkým dietkam.“…

Počas obdobia adventu sa deti v materskej škole prostredníctvom zážitkového učenia a rôznych aktivít oboznamujú s predvianočnými a vianočnými zvykmi. Inak tomu nebolo ani tento rok. Spoločne sme piekli a ozdobovali medovníčky. Oboznámili sa s pečením vianočných oblátok, ktorých prípravu nám prišiel ukázať pán Štefanka. Počas pečenia sa celou budovou materskej školy šírila omamná vôňa. V piatok 13. decembra nám celú škôlku povymetali od pavučín naše veľkáčky Lucie. Nezabudli sme ani na koledovanie po obecných inštitúciách a sponzoroch spojené s rozdávaním vianočných pozdravov. V stredu 18. decembra k nám „zavítal“ aj Ježiško. Po štedrovečerných tradíciách, akými sú zaväzovanie stola reťazou, púšťanie orechových škrupiniek so sviečkami na hladine, hádzanie orechov do kúta, medovým krížikom na čelo, jedením medových oblátok, rozkrajovaním jabĺčka i spievaním Tichej noci, si deti našli pod stromčekom množstvo krásnych hračiek, stavebníc a kníh, z ktorých mali veľkú radosť. Pri hrách sa pohostili aj vlastnoručne vyrobenými medovníčkami.

FOTO: Deň plný mikulášskych prekvapení

Print Friendly, PDF & Email

V piatok 6. decembra čakalo naše deti hneď dvojité mikulášske prekvapenie. V poludňajších hodinách navštívil našu materskú školu Mikuláš spolu s čerticou Ľubicou, aby potešili, pobavili aj obdarili „naše“ detičky. Po skoršom obede už netrpezlivo očakávali jeho príchod. Privítali sme ho s rozžiarenými i s uplakanými očkami, ale plných očakávaní. Zábavným a hudobným programom potešil všetky deti i kolektív škôlky. Najviac nás rozosmiala nezbedná čertica, ktorá neposlúchala Mikuláša a stále niečo vymýšľala. Deti Mikulášovi zarecitovali i zaspievali a za to boli obdarované sladkými dobrotami.

Mikulášska zábava však nekončila. V podvečerných hodinách o 17:15 sa od materskej školy začal lampášikový sprievod obcou až k Obecnému úradu, kde sme spoločne aj so školákmi a obyvateľmi obce privítali Mikuláša na novučičkom hasičskom aute a spoločne rozsvietili vianočný stromček. Po posvätení hasičského auta miestnym dekanom sa začala mikulášska nádielka. Darček od Mikuláša si odnieslo každé jedno dieťa a Mikuláš bol opätovne obdarovaný básničkami, piesňami a koledami.

FOTO: Vianočné trhy a Akadémia MŠ

Print Friendly, PDF & Email

Advent, advent, štyri sviece,

prvá z nich sa zatrbliece.

Potom druhá, tretia zhorí,

prinesieme stromček z hory.

A keď štvrtá horí stíška,

tešíme sa na Ježiška.

Báseň ohlasujúca blížiace sa najkrajšie sviatky v roku, ale aj obdobie, ktoré im predchádza – advent znela z úst malých anjelikov na Vianočnej akadémii, ako tradičnej a neoddeliteľnej súčasti Vianočných trhov v prvú adventnú nedeľu – 1. decembra 2019 v kultúrnom dome v Krakovanoch. Združenie rodičov pri materskej škole v spolupráci s pani učiteľkami a zamestnancami zorganizovali niekoľkoročné tradičné Vianočné trhy spojené s Vianočnou akadémiou našich najmenších, ktorí tomuto čarovnému popoludniu vdýchli svojím vystúpením tú pravú predvianočnú atmosféru, lásku a radosť v srdciach ich najbližších. Po programe sa mohli deti zabaviť a niečo pekné si vytvoriť v tvorivých dielničkách s pani učiteľkami – modelovali vianočné ozdoby z hrnčiarskej hliny, zdobili chutné medovníčky a vyfarbovali si omaľovánky. V sále sa medzi tým predávali napečené dobroty od šikovných mamičiek, kapustnica od pani vedúcej školskej jedálne, či chutné chlebíčky. Nechýbali ani adventné a vianočné aranžmány, dekorácie a rôzne výrobky rovnako od mamičiek, vyrobených doma alebo na vianočných dielničkách, ktoré sa zorganizovali trikrát v mesiaci november v priestoroch materskej školy. Predávať dekorácie si prišli aj mamičky zo základnej školy a rôzni predajcovia. Škôlkari vytvorili pekné vianočné ozdoby spolu so svojimi pani učiteľkami. Všetkým zúčastneným v mene celej materskej školy ďakujeme za pomoc, organizáciu a účasť. Prajeme krásne a požehnané sviatky.

Foto: Návšteva poľovníkov v našej škôlke

Print Friendly, PDF & Email

V rámci tematického týždňa pod názvom „ako sa zvieratká pripravujú na zimný spánok“ nás v utorok 26. novembra navštívili ujovia poľovníci Rastislav a Marián z miestneho poľovníckeho združenia Králik, aby deťom i pani učiteľkám hlbšie priblížili, ako sa starajú o lesné i poľné zvieratká nielen počas zimných mesiacov, ale aj po celý rok. So sebou si priniesli okrem bohatých skúseností aj krásne trofeje a vypreparované zvieratká na ukážku. Deti sa tak prostredníctvom zážitkového učenia dozvedeli veľa o tom, ako sa treba o zvieratká starať počas zimných mesiacov, ako sa správať v lese a v prírode, aké sú typické znaky  a prejavy správania niektorých druhov zvierat, čím môžu a nemôžu zvieratká prikrmovať a ako. Na záver si ujovia poľovníci pripravili aj sladké odmeny. Ďakujeme za ich návštevu a spoluprácu.

FOTO: Divadielko Hlúpe kura

Print Friendly, PDF & Email

V piatok 8.novembra sme sa v rámci našej spolupráce s knižnicou mesta Piešťany zúčastnili divadelného predstavenia Hlúpe kura v podaní divadielka „Jaja“. Príbehom plným zábavných aj poučných scénok, rôznych zvieratiek a krásnych pestrofarebných bábok a rekvizít sprevádzala jedna bábkoherečka Jaja. Do priebehu deja boli zapojené aj deti, ktoré s ňou bezprostredne spolupracovali. Predstavenie prepojila s obecenstvom a s bábkami sa vybrala aj medzi deti. Príbeh sa začal rozprávaním malej húseničky, ktorá vyliezla na strom a zaspala. Počas spánku v zimnom období sa jej sníval sen o hlúpom kurati. Na konci príbehu sa húsenička prebudila zo sna ako krásny farebný motýľ, ktorý naučil pár odvážnych detí svoj motýlí tanec. Ako peknú pozornosť na záver dostali všetky deti omaľovánku.

Foto: Priadky

Print Friendly, PDF & Email

Na konci týždňa zdravia, v piatok 18.októbra sme sa s deťmi vybrali na exkurziu spojenú s výchovno-vzdelávacím tematickým programom spojeným so spoznávaním tradícií regiónov na Gazdovský dvor na Myjave –  Turej Lúke. Deti, ale aj my, pani učiteľky sme sa mali možnosť oboznámiť s prezentáciou tradičných foriem života a bývania v myjavskom regióne a najmä s jednou konkrétnou – Priadkami. Prostredníctvom pútavého rozprávania, názorných obrázkov, skutočných artefaktov a nástrojov sme sa oboznamovali s touto dlhovekou tradíciou spracovávania konope a ľanu od zasadenia semienka rastlinky až po výsledný produkt – oblečenie. Deti si počas tohto zážitkového poznávania mohli vyskúšať nástroje na spracovanie ľanu a konope, kolovrátok, motovidlo či tkať na mini krosnách. Počas výkladu boli neustále aktivizované vytlieskavaním tradičných názvov a zložitejších slov. Naučili sme sa pesničku o tkaní v myjavskom nárečí i tanček k tomu. Vonku nás pohostili teplým čajom a chlebom s domácim slivkovým lekvárom, mňam! Deti si mohli pobehať na priestrannom dvore a obzrieť si domáce zvieratká psíkov, zajačiky či sliepočky. Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.

Foto: Deň zdravej výživy

Print Friendly, PDF & Email

V duchu zdravej výživy sa niesol celý uplynulý týždeň v našej materskej škole. Deti sa hrali, riešili úlohy a robili aktivity s potravinami zdravými i nezdravými, triedili ich, určovali, vyhľadávali a oboznamovali sa s nimi a s vitamínmi, ktoré obsahujú. V stredu 16.októbra, pri príležitosti Dňa zdravej výživy, sme s deťmi v oboch triedach od rána pripravovali zdravé dobroty. V triede mladších detí napichovali kúsky sladučkého ovocia na špajle a vytvárali tak chutné vitamínové špízy. Zahrali sa aj na pekárov, a tak v doobedňajších hodinách celá škôlka rozvoniavala banánovými muffinmi. V triede starších detí sa pripravovali sladkí smajlíci z tvarohovej nátierky a ovocia, kivi ježkovia a zeleninový vláčik. A keďže k zdravému životnému štýlu okrem dobrého a správneho jedla patrí aj pohyb, po desiatej sa všetky deti zúčastnili športových i zábavných aktivít s niekoľkými disciplínami. Vyskúšali si jedenie nakrájaných jabĺk s rukami za chrbtom, zahrali sa na čašníkov, ktorí museli prejsť po lane a schodíkoch s táckou s ovocím, vyskúšali si oberačku s prekážkami či skúšali nakŕmiť kamaráta so zaviazanými očami. Nakoniec sa navzájom pohostili s vlastnoručne pripravenými dobrotami.

Foto: Jeseň so Šašom Jašom

Print Friendly, PDF & Email

V utorok  1.októbra  k nám do materskej školy opäť prijal pozvanie veselý  Šašo Jašo so svojím hudobno-pohybovým programom na aktuálnu tému Jeseň. Deti motivoval už svojím zovňajškom, prišiel oblečený ako jesenný strom s gitarou a jesennou piesňou na perách.  Deti zapájal do pútavého rozhovoru o jeseni, dával im hádanky a spolu s ním spievali piesne. Tí odvážnejší interaktívne vystupovali v programe – robili stojan na text piesne, zahrali sa na strašiakov, či súťažili v naberaní gaštanov. Svojím vystupovaním rozveselil nielen deti, ale dokonca i pani učiteľky a všetok prítomný personál. Spoločne s ním sme si pospevovali pesničky, tlieskali do rytmu a pripravenú mal pre všetkých aj sladkú odmenu.