FOTO: Výchovný koncert Hlbockých “Nesieme Vám novinu”

Print Friendly, PDF & Email

Na začiatku tretieho adventného týždňa, v pondelok 10. decembra prišli do našej škôlky, ale aj do našich srdiečok vdýchnuť čaro adventných a vianočných tradícií a zvykov manželia Hlbockí. Prostredníctvom zážitkového učenia, rozprávania, spevu a hry na rôznych tradičných hudobných nástrojoch oboznámili nás, naše škôlkarske deti, ale aj detičky z materskej školy v Boroviciach so všetkými zvykmi a tradíciami počas predvianočného aj vianočného a novoročného obdobia. Materskou školou sa rozliehali krásne koledy, vinše aj hra na husliach, fujare, gajdách, drumble, gitare, píle či iných všakovakých nástrojoch. Za krásny zážitok im ešte raz z celého srdca ďakujeme.

FOTO: Lampášikový sprievod

Print Friendly, PDF & Email

V piatok 7. decembra sa o 16:30 za zvuku vianočných kolied vybral sprievod plný svetielok, dobrej nálady a zvedavého detského džavotu k obecnému úradu. Tam všetci malí aj veľkí privolali Mikuláša, aby spoločne odpočítavaním rozsvietili vianočný stromček a výzdobu v obci. Mikuláš mal pre deti pripravené sladké prekvapenia v podobe balíčkov, ktoré si postupne deti z materskej školy a základnej školy vykoledovali. Na pomoc prišiel Mikulášovi aj chlpatý čertisko. Na záver programu zanôtil k dobrej nálade folklórny súbor Krakovčanka a každý sa mohol občerstviť vareným vínom, punčom a pečenými dobrotami. Program bol zorganizovaný už tradične v spolupráci materskej školy, základnej školy a obecného úradu.

FOTO: Mikuláš na návšteve v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

“Pred oknom, za oknom stojí Mikuláš, povedz nám Mikuláš, čo v tom vreci máš…”

Vo štvrtok 6. decembra, keď v kalendári žiarilo meno Mikuláš, zavítal aj k nám do škôlky pánko s bielou bradou a červeným plášťom. Priniesol so sebou veľa radosti, zábavy, hudby, vrece plné dobrôt a k tomu aj jednu veselú a neposlušnú čerticu Ľubicu. Prostredníctvom dramatizácie a hudby predviedli s čerticou program, ktorý bol plný smiechu a zábavy. Niektorí odvážlivci vystrihovali spolu s čerticou papierových snehuliakov a nakoniec všetky deti zaspievali a zarecitovali piesne a básničky, ktoré si pre Mikuláša pripravili. Ako odmenu dostali sladké adventné kalendáre.

FOTO: Vianočná akadémia a trhy 2018

Print Friendly, PDF & Email

V prvú adventnú nedeľu 2. decembra 2018 sa v kultúrnom dome rozsvietila prvá adventná sviečka. V  slávnostne vyzdobenej sále rozvoniavala kapustnica, voňavý punč či domáce koláčiky. Materská škola už po niekoľký krát zorganizovala tradičné Vianočné trhy a Vianočnú akadémiu. Veľké čaro tohto krásneho adventného popoludnia plného milých úsmevov blízkych ľudí, spestrili rozžiarené detské očká na javisku v množstve svetielok a nežnej vianočnej hudbe.  Šikovné a odvážne deti z mladšej aj staršej triedy spoločne vystúpili s hudobno-tanečno-poetickým vianočným programom, plným tanca, spevu a úsmevov na tvári. V sále sa predávali dobroty od šikovných mamičiek a babičiek, vianočné aranžmány a výrobky rovnako od rodičov, rôznych predajcov, ale aj detičiek z materskej školy.

FOTO: Dental Alarm v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

V mesiaci november sa deti v našej materskej škole zúčastnili výchovno-vzdelávacieho programu Dental Alarm, zameraného na zubnú, čiže dentálnu a ústnu hygienu. Zúčastnili sa 4 školení každý týždeň s praktickou inštruktážou mladých začínajúcich zubárov a naučili sa správne si čistiť zuby. Okrem toho dostalo každé dieťa, ktoré bolo do programu prihlásené prostredníctvom rodičov, počas prvého školenia dve zubné kefky Curaprox.  Počas ďalších školení získali deti  rôzne motivačné materiály ako omaľovánky, pexeso, samolepky či motivačné kartičky. Na koniec  bol každý odmenený diplomom za absolvovanie tohto programu. 

Foto: Úcta k starším – vystúpenie detí MŠ

Print Friendly, PDF & Email

V nedeľu 21.10. vystúpilo zopár našich predškolákov na posedení pri príležitosti októbra – mesiaca úcty k starším so svojím programom. Po otvorení a príhovore pána starostu Klinovského, uviedol našich škôlkarov Jonáško Tureček s krátkou uvítacou básňou. Potom zaspievali pieseň “Tancovala babka…”, zatancovali v pároch na pieseň Mira Jaroša “U babičky” a na záver zarecitovali báseň “Babička naša milá”. Po programe dostal každý malú sladkú odmenu.

Foto: Týždeň zdravej výživy v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

Máme jeseň a s ňou prichádzajú aj prvé soplíky, kašlíky a iné bacily. Je preto dôležité starať sa o svoje zdravie a vo forme prevencie príjmom vitamínov a zdravých potravín, ktoré tieto vitamíny a iné dôležité látky obsahujú. A tak deti každoročne, o takomto čase, oboznamujeme hravou formou so zdravými a nezdravými potravinami, s vitamínmi a ich dôležitosťou pre náš organizmus. Inak tomu nebolo ani tento rok, a tak sa v týždni s témou Zdravá výživa deti prostredníctvom zážitkového učenia oboznamovali a rozlišovali zdravé a nezdravé potraviny. V stredu k nám zavítala Barborka Krajč Zamišková, aby deťom predstavila detskú knižku od Jána Uličianskeho “Máme Emu”. Hravou, zábavnou a dramatickou formou našich škôlkarov vtiahla do deja príbehu o vyčarovanej zábavnej učiteľke Eme. Program bol plný hudby, pohybu a smiechu. V piatok sme celý týždeň zavŕšili “Dňom zdravia”, kedy si deti z domu priniesli ovocie či zeleninu a v oboch triedach spolu s pani učiteľkami pripravovali zdravé dobroty. V triede mladších detí to boli ovocní ježkovia a banánovo-ovsené muffiny, v triede starších detí pripravovali kukuričných smajlíkov na sladký spôsob a plachetnice a člny s mrkvovou nátierkou na slaný spôsob. Na záver si spolu všetky deti zašportovali v prúdovom zdravotnom cvičení – “Zdolaj trasu a nakŕm hladošov”. Po popoludňajšom odpočinku sa deti z oboch tried navzájom poponúkali dobrotami, ktoré doobeda pripravili.

Foto: Šarkaniáda MŠ 2018

Print Friendly, PDF & Email

V druhý októbrový týždeň sa deti oboznamovali so vzdelávacou témou Šarkan letí. A okrem rôznych pokusov so vzduchom, farbami a hrami samozrejme nechýbali ani pokusy o púšťanie šarkanov. Nakoľko bolo síce krásne no takmer bezveterné počasie, pokusy púšťania šarkanov boli dva. Prvý krát sme sa s deťmi vybrali na futbalové ihrisko. Tam však šarkany skôr behali ako lietali. Druhý pokus sa konal na druhý deň, kedy sa už kde-tu objavili náznaky vetra, a tak si deti svoje šarkany skúšali ešte na školskom dvore. Dôležité bolo, že sa zabavili a dosýta vybehali i vylietali a každý zúčastnený obdržal diplom.

FOTO: Deň jablka 5.10.2018

Print Friendly, PDF & Email

V piatok 5.10.2018 sme s deťmi v našej materskej škole oslávili “Deň jablka”. V triede starších detí sme najskôr identifikovali, že  vypestované suroviny (jablko) človek môže ďalej spracovávať na výrobky určené pre konzumáciu, ako je výživa, kompót či jablkový džús. Jednoduchú technológiu spracovania jabĺk – odšťavovaním si deti následne samy vyskúšali. Po degustácii jablkovej šťavy si spolu s mladšími deťmi zasúťažili v pití jablkového džúsu, v hre na čašníkov prenášali jablko na tácke, kotúľali loptičku po lavičke z jednej debničky do druhej, kŕmili sa jablkovou výživou poslepiačky a zahrali sa na cestu jabĺčka v tráviacom trakte. Na konci aktivít bol každý odmenený sladkými kúskami jablka a diplomom.