Foto: Exkurzia v ZŠ

Print Friendly, PDF & Email

V stredu 3.4.2019 sme sa s triedou starších detí a najmä predškolákov vybrali na pozvanie p. riaditeľky  Evy Seitlerovej na exkurziu do základnej školy v Krakovanoch. Začali sme v triede prváčikov, kde sme nahliadli na hodinu Čítania a predškoláci si vyskúšali sedieť v školských laviciach. Prváci najskôr samostatne pracovali, tak sme ich v tichosti pozorovali a potom nám predviedli, ako vedia čítať. Na oplátku im naši škôlkari povedali pár básničiek a vymenovali písmenká, ktoré už poznajú. Postupne sme nahliadli do tried druhákov, tretiakov aj štvrtákov. V každej nás pekne privítali. V telocvični nám druháci predviedli rozcvičku, do ktorej sa zapojili aj škôlkari. Vyskúšali si aj hod loptou na basketbalový kôš. V počítačovej učebni nás pani riaditeľka oboznámila s programami, ktoré sa žiaci učia používať a tvoriť v nich jednoduché animácie. Na záver dostali deti sladkú odmenu.

Foto: Prvá pomoc s Falck Academy

Print Friendly, PDF & Email

V rámci tematického týždňa V zdravom tele zdravý duch navštívila našu škôlku v utorok 2.4.2019 zdravotnícka organizácia Falck Academy so vzdelávacím programom určeným na poskytnutie prvej pomoci pre škôlkarov a prvý stupeň základných škôl Rozprávka o medveďovi Mišovi. Škôlkari aj školáci sa prostredníctvom zážitkového učenia na plyšových medvedíkoch, ale aj kamarátoch učili základným postupom poskytnutia prvej pomoci. Všetko prebiehalo za asistencie vyškolených zdravotníčok a plyšového maskota – medveďa Miša.

FOTO: Morena, Morena…

Print Friendly, PDF & Email

“Morena, Morena, za kohos umrela? Za strážofské diévki, za švárne panenki. Morena, Morena, za kohos umrela? Za strážofskích chlapcóf, za švárnich mládencov.” 

V prvý jarný deň, 20. marca 2019 sa našou dedinou niesli aj takéto slová. To deti z našej materskej školy vyháňali v rámci udržiavania folklórnych zvykov a tradícií zimu a choroby spolu s ich  symbolom – Morenou. Morenu si vyrobili za asistencie pani učiteľky deti staršej triedy. Pri Holeške ju vyzliekli, zapálili (v rámci bezpečnosti pani učiteľky) a hodili do vody. Za spevu a rytmizácie riekaniek privolávali jar a v sprievode za sebou niesli “letečko” späť do materskej školy.

Foto: Piešťanská knižnica a divadielko Danka a Janka

Print Friendly, PDF & Email

Marec – mesiac knihy je heslom aj v našej materskej škole a okrem vzdelávacích aktivít na túto tému, projektu Putovný batôžtek navštevujeme aj knižné inštitúcie. V stredu 13.3. sme sa teda o 9. hodine vybrali autobusom na exkurziu do piešťanskej knižnice. Pracovníčky mestskej knižnice nás sprevádzali po jednotlivých oddeleniach. Najväčší úspech mala ponorka na detskom oddelení, kde mohli deti leňošiť, čítať detské knihy a preliezať cez otvory. Po exkurzii nás čakalo divadelné predstavenie Danka a Janka. V podaní jednej bábkoherečky a bábok s krásnymi a pútavými kulisami mali deti zábavný interaktívny zážitok.

FOTO: Exkurzia v Múzeu ZA KRAKOVSKÚ BRÁNU

Print Friendly, PDF & Email

V rámci týždňa s tematikou “Naša obec a okolie”, kedy sa deti prostredníctvom zážitkového učenia, pozorovania,  a rôznymi aktivitami oboznamujú s našou obcou Krakovany,  sme sa v utorok 5.marca vybrali na exkurziu do miestneho etnografického múzea Za Krakovskú bránu. Múzeom nás sprevádzala jeho majiteľka pani Daniela Piscová alias Ozefa Omáčkech, ktorá svojím pútavým rozprávaním o živote Krakovancov v dobe “minulej” zaujala nielen deti, ale aj pani učiteľky. Deti si mohli vyskúšať trúbenie na roh, špeciálnu skladaciu drevenú posteľ i začepčenie mladej nevesty. V rámci interakcie sa na záver mohli deti pýtať na to, čo ich zaujíma, na čo sú zvedavé. 

FOTO: Karneval 2019

Print Friendly, PDF & Email

Čas plesov a karnevalov, čas fašiangov opäť nastal a neobišiel ani naše Krakovany. Okrem tanečných zábav  a plesov pre dospelých nesmú nikdy chýbať ani tie pre deti. Inak tomu nebolo ani tento rok.V sobotu 9. februára sa kultúrny dom znovu naplnil detským smiechom a radosťou. Združenie rodičov pri MŠ Krakovany a kolektív MŠ Krakovany tu opäť zorganizovali tradičný  detský karneval. O výzdobu sály sa postarali pani učiteľky a deti. Aj keď sa karneval oficiálne začínal o 15:00 hodine, mnohé „masky“ prichádzali už skôr, aby sa stihli poprezliekať, domaľovať sa, zakúpiť tombolu a obsadiť si miesto na sedenie. Zábavu otvorila pani riaditeľka MŠ Andrea Štefanková a po promenáde v maskách sa začala tá pravá tanečná párty s DJom Dankom Snohom, ktorú si odmoderovali pani učiteľky z materskej školy. Parket zaplnili Šípové Ruženky, víly Cililing, Elsy z Ľadového kráľovstva, piráti, rytieri, králi, zvieratká, hrdinovia a mnohé iné fantastické bytosti. V kostýmoch sa opäť predviedli aj pani učiteľky z materskej školy. Nechýbalo ani maľovanie na tvár, bohatá tombola a prišiel aj kúzelník. Vďaka šikovným mamičkám bolo opäť čo maškrtiť. Domáce napečené koláče chutili všetkým generáciám. V ponuke občerstvenia boli aj tradičné chlebíčky,  hranolky, pizza štangle a obľúbená pizza. Združenie rodičov pri MŠ Krakovany a kolektív MŠ Krakovany chce touto cestou ešte raz veľmi pekne poďakovať všetkým, čo sa pričinili o plynulý a krásny priebeh celého karnevalu.

FOTO: Zimné radovánky v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

Skončili sa vianočné prázdniny a nový rok aj prvý poprázdninový týždeň sme zahájili s bohatou snežnou nádielkou. Prostredníctvom zážitkového učenia a rôznymi aktivitami sa deti oboznamovali s témami “Zvieratká v zime” a “Vtáčiky v zime”.  Staršie deti vyrábali rôzne kŕmidlá a dobroty pre vtáčiky, predškoláci si vyskúšali aj výrobu dreveného kŕmidla. Všetky sme nakoniec povešali na stromy na školskom dvore. Nezabudli sme prikŕmiť aj vtáčiky v kostolnej záhrade. Snehová nádielka priniesla deťom mnoho radosti, a tak vrámci pobytu vonku nebola núdza o zaujímavé snehové výtvory – vznikli snehuliaci rôznych veľkostí, snežné kreslo, tunely i snehová šmýkačka, z ktorej mali deti najväčšiu radosť. Aktuálne témy s obmenou v triedach budú pokračovať aj budúci týždeň. 

FOTO: Vianočné obdobie v MŠ

Print Friendly, PDF & Email

V čase adventu sa aj u nás v škôlke pomaly zvianočnieva a deti sa prostredníctvom zážitkového učenia, hier a vzdelávacích aktivít oboznamujú s predvianočnými a vianočnými zvykmi a tradíciami u nás na Slovensku. Každý deň si v oboch triedach “otvárajú symbolický adventný kalendár, kde majú vždy nejakú dobrotu a tradíciu vo forme odkazu na kartičke. O tradícii sa dozvedajú formou rozhovoru, ale aj prostredníctvom rôznych aktivít a hier. Oboznamujú sa tak napríklad s  tým, čo predstavujú tradície: Na Ondreja, Lucia, Šťastíčka, Liatie olova, sv. Mikuláš, Pečenie medovníkov, Trasenie slamenou strechou, Hádzanie topánkou, Rozkrojenie jablka, Zapálenie sviečok v orech. škrupinke, ale aj čo znamenajú symboly- Vianočný stromček, Betlehem, Imelo, Adventný veniec…  Posledný týždeň chodia detičky s pani učiteľkami koledovať po obci všetkým dostupným organizáciám, sponzorom a spolupracovníkom. Rozdávajú radosť, úsmev  a vianočné pozdravy. Všetky tradície ukončujeme symbolickou “štedrou večerou”, ktorú sme tento rok usporiadali vo štvrtok 20.12.2018. kde sa deti oboznámili so štedrovečernými zvykmi a po malom pohostení ich už čakalo to najočakávanejšie – rozbaľovanie darčekov pod stromčekom. A že ich bolo tento rok naozaj požehnane. 

Krásne, šťastné a pokojné prežitie Vianočných sviatkov a v novom roku veľa lásky a zdravia želajú detičky a celý kolektív materskej školy v Krakovanoch.

FOTO: Výchovný koncert Hlbockých “Nesieme Vám novinu”

Print Friendly, PDF & Email

Na začiatku tretieho adventného týždňa, v pondelok 10. decembra prišli do našej škôlky, ale aj do našich srdiečok vdýchnuť čaro adventných a vianočných tradícií a zvykov manželia Hlbockí. Prostredníctvom zážitkového učenia, rozprávania, spevu a hry na rôznych tradičných hudobných nástrojoch oboznámili nás, naše škôlkarske deti, ale aj detičky z materskej školy v Boroviciach so všetkými zvykmi a tradíciami počas predvianočného aj vianočného a novoročného obdobia. Materskou školou sa rozliehali krásne koledy, vinše aj hra na husliach, fujare, gajdách, drumble, gitare, píle či iných všakovakých nástrojoch. Za krásny zážitok im ešte raz z celého srdca ďakujeme.

FOTO: Lampášikový sprievod

Print Friendly, PDF & Email

V piatok 7. decembra sa o 16:30 za zvuku vianočných kolied vybral sprievod plný svetielok, dobrej nálady a zvedavého detského džavotu k obecnému úradu. Tam všetci malí aj veľkí privolali Mikuláša, aby spoločne odpočítavaním rozsvietili vianočný stromček a výzdobu v obci. Mikuláš mal pre deti pripravené sladké prekvapenia v podobe balíčkov, ktoré si postupne deti z materskej školy a základnej školy vykoledovali. Na pomoc prišiel Mikulášovi aj chlpatý čertisko. Na záver programu zanôtil k dobrej nálade folklórny súbor Krakovčanka a každý sa mohol občerstviť vareným vínom, punčom a pečenými dobrotami. Program bol zorganizovaný už tradične v spolupráci materskej školy, základnej školy a obecného úradu.